Kolejarz.org Forum Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury "KOLEJARZ"
Forum Kolejarz.org Strona Główna
Pomoc Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj Rejestracja Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości


KONGRES kOLEJARZY ESPERANTYSTÓW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kolejarz.org Strona Główna Imprezy kulturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław LibnerDołączył: 27 Cze 2007
Posty: 15
Skąd: Gniezno

PostWysłany: Pon 11 Sie 2008, 9:49    Temat postu: KONGRES kOLEJARZY ESPERANTYSTÓW Odpowiedz z cytatem

Raport z 60-tego Światowego Kongresu Kolejarzy Esperantystów w Poznaniu

Po 21-letniej przerwie, od kongresu w Katowicach w r.1987 polscy kolejarze esperantysci działajacy w ramach Polskiej Sekcji Kolejarzy Esperantystów znów zorganizowali światowy kongres IFEF. Był to jubileuszowy 60-ty kongres IFEF, który odby³ siê w dniach 17. do 24. maja 2008 r. w stolicy Wielkopolski w Poznaniu.
Uczestnictwo w kongresie, zorganizowanym pod protektoratem Stowarzyszenia Krzewienia Sportu Turystyki i Kultury „Kolejarz“ , zgłosiły 169 osóby - delegaci z 17 krajów. Dzięki wspólnej pasji do języka esperantu spedzili oni tydzień pełen wielu dyskusji, posiedzeń roboczych , fachowych prelekcji, wycieczek i kulturalnych spektakli. Głównym celem IFEF jest praktyczne użycie esperanta w kolejowych mediach – róznych kolejowych instytucjach, organizacjach - fatwy środek bezposredniego porozumiewania sie – jako drugi język dla wszystkich nacji.

Wieczór zapoznawczy odbył się w sobotę pobliskim pubie "Alibi". W programie wzięła udział większość z kongresowiczów. Śpiewano piosenki z akompaniamentem gitary w wykonaniu Zuzanny Kornickiej. O godzinie 21-ej część uczestników, mimo przelotnych opadów, wyruszyła na eskapadę w ramach europejskiej akcji „Noc Muzeów”.
Uroczyste Otwarcie Kongresu nastapiło w niedzielę 18 maja o godzinie 10-tej w auli NOT. Udział wzięli także zaproszeni reprezentanci kolejowych i społecznych organizacji oraz przedstawiciele mediów. Światowy Zwiazek Esperanta Uniwersala Esperanto Asocio (UEA) reprezentowała Sekretarz Generalny Pani Barbara Pietrzak. Prezydent Światowej Federacji Kolejarzy Esperantystów IFEF Romano Bolognesi otworzył kongres i w swym wystapieniu podkreślił znaczenie esperanta dla kultury w środowiku kolejarskim w tym współpracę z UIC. W ramach projektu Raillex esperanto jest jednym z 20 jezyków tworzenia termionologii kolejowej. Prezydent IFEF przekazał odznaczenie dla zasłużonych kolejarzy-esperantystów w tym dla Martina Stuppniga z Austrii i Jirzi Pisztora z Czech. Otwarcie ozdobił występ chóru Hasło pod dyrekcją Henryka Górkiego przedstawiając w języku esperanto m.in. kilka wybranych utworów europejskich we własnej aranżacji .
W ramach popołudniowych obrad Komisji Technicznej zaprezentowano 15-ty Zeszyt Techniki Kolejowej - zawierajacy fachowe prelekcje i informacje o ruchu kolejowym. W niedzielne popołudnie zwiedzano Poznania od starówki przez katedrę do jeziora Malta. Grupy prowadzili przewodnicy w języku esperanto. O 17-tej w kościele Chrystusa Zbawiciela przy ul Fredry odbyła się msza święta celbrowana po esperancku przez księdza Stanisława Stolza z ekumenicznymi modlitwami i pieśniami religijnymi wykonanymi przez chór “Hasło”. Wieczorem o 20-tej w sali NOT w ramach Wieczoru Narodowego wystąpił zespół piesni i tańca “Wielkopolska” oraz kwatret “Simfonietta Polonia”. Rytmiczny żywy pokaz tańców nie tylko wielkopolskich w wykonaniu młodego ambitnego zespołu w barwnych folklorystycznych strojach wzbudził duży aplauz międzynarodowej widowni.
W poniedziałek rano o 9,21 z peronu 4A w Poznaniu wyruszył pociąg z trakcja parową w kierunku Wolsztyna, gdzie wycieczka kongresowa zwiedziła ostatnia czynna na swiecie parowozownię,. Tu czas zatrzymał się 100 lat temu. Barwna opowieść o histori kolei ustami pana Wiesława Jokiela, interpretowana na esperanto z pokazem czynnych instalacji bardzo wzruszyła większość z ponad 100 uczestników. Podziwiano ponad 30 parowozów 15 typów w tym najsłynniejsza “Piękna Helena” - polska lokomotywa PM 36-2, która osiaga predkość 130 km/h. Parowozy pod parą były gotowe do codziennej pracy na trasach do Poznania i Leszna. Po obiedzie grupa wróciła szynobusem do Poznania. Wieczorem jeszcze obradował na roboczym spotkaniu Komitet IFEF nad propozycjami na zebranie plenarne, budżetem na 2009 rok oraz sytuacją w sekcjach krajowych, Zgłoszono propozycje lokalizacji kongresu w kolejnych latach.. W tym samym czasie odbył się w DKK pokaz filmów Romana Dobrzynskiego.
We wtorek na posiedzeniu plenarnym w auli NOT zaakceptowano raporty zarządu i szefa Komitetu IFEF. Przyjęto takze sprawozdania komisji fachowych, raport nt sytuacji w krajach członkowskich IFEF , budżet na 2009 rok oraz stosunki z organizacją FISAIC. Na miejscem 61-go Kongesu IFEF zatwierdzono Triest. Przyjęto propozycje kongresowe na 2010 rok – Bułgaria oraz na rok 2011 Czechy.
Popołudniu ok. 40 reprezentantów IFEF wzięło udział w konferencji naukowo-techniczna w Oddziale Regionalnym Polskich Linii Kolejowych S.A.. Zaprezentowano 2 multimedialne prelekcje . “ Modernizację poznanskiego węzła w latach 2006 – 2008” - przedstawił inżynier kontraktu Arnold Bresch z PLK a “Modernizacja sterowania ruchem kolejowem” - zaprezentował jeden z głównych wykonawców automatyki na węźle poznańskim dyrektor firmy THALES Marek Zalewski. Po preleksji uczestnicy w ramach wycieczki fachowej odwiedzili LCS - lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym na węźle poznańskim.
Domu Kultury Kolejarza w Poznaniu, które jako centrum kongresowe cały czas był przystanią dla kolejarzy esperantystów. Oprócz spotkań towarzyskich odbywały się pokazy filmów z imprez esperancich oraz działał serwis książek i wydawnictw esperanckich. Popołudniu w sali lustrzanej DKK odbyła się prezentacja przyszłorocznego Kongresu IFEF w Trieście - Edvige Ackermann. informowała i przedstawiłą wideofilm o atracjach adriatyckiego miasta portowego.
Wieczorem w restauracji Markietanka odbył się uroczysty bankiet i bal. Zabawa zakończyła się po północy – nowoczesne tańce w tym salse zaprezentowała grupa taneczna “Bailando. Uczestnicy balu w ramach konkursów tanecznych sprawdzili swoje mozliwości.
W środę od wczesnego poranka autokary wywiozły uczestników na szlak piastowski. W Biskupinie zachwycił świetnie eksponowany na półwyspie skansen archologiczny – prasłowiańska osada z VIII wieku p.n.e.. Z Biskupina kolejką wąskotorową ponad 100 osobowa grupa dotarła do Wenecji, gdzie zwiedzono ruiny zamku słynnym z legendy o diable weneckim oraz muzeum kolejki wąskotorowej stację “WENECJA” z wieloma lokomotywami, wagonikami osobowymi i towarowymi - bardzo dobrze utrzymanych i zdatne do eksploatacji.
W Gnieźnie po obiedzie w restauracji Pietrak zwiedziliśmy centrum Gniezno oraz katedrę z relkwiami świętego Wojciecha oraz słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi.
Na Ostrów Lednicki byłą siedzibę księcia Mieszka I, grupa dotarła promem. Na wyspie przedstawiono fragmenty pałacu z baptysterium. Tutaj władca Polan przyjął w 966 r chrzest od Czech i poślubił księżniczkę Dobrawę.
W czwartek “Boże Ciało” posiedzenie komisji terminologicznej poprowadził doktor Hainza Hoffman. W żywej dyskusji argumentowano za oficjalą akceptacją dla wielu kolejowych technicznych określeń w ramach projektu UIC Raillex. Odbył sie także pakiet dyskusyjny “ ruch kolejarzy esperantystów “. Dyskutowo głównie o rozwoju ruchu esperanta w śródowiskach kolejarskich. Podkreślono znaczenie stosowania nowych środków zaiteresowania esperantem ludzi młodych i przekonania ich o użyteczności języka. Wczesnym popołudniem zaplanowano wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego. W Kórniku zwiedzenia zarówno zamek – muzeum,biblioteka rodu Działyńskich a także park – Arboretum ze świetnym drzewostanem i kwitnącymi w maju azliami, W Rogalinie podziwiano świetnie utrzymany pałac, ogrody i parku z 1000-letnimi dębami o legendarnych nazwach Lech, Czech i Rus. Wielkie zainteresownie wywołało też muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie z pomiątkami z wypraw pisarza- podróżnika . Zainteresowanie wzbudziły nowe wizje rodziny Fiedlerów, w tym piramida Heopsa a także wierna kopia żaglowca Krzysztofa Kolumba “Sankta Maria”.
Wieczorem w sali widowiskowej DKK wysłuchano muzyki Chóru “Dysonans” pod batutą Magdaleny Wdowickiej – Mackiewicz, z bardzo zróżnicowanym repertuarem pieśni . Po spektaklu z repertuarem polskim i esperanckim wystapiła Zuzanna Kornicka.
Piątek był ostatnim dniem obrad kongresowych – wysłuchano zgłoszonych prelekcji technicznych m.in.: D-ro Zlatko Hinšt,z Chorwacji – Efektywność ruchu kolejowego w Europie i nap świecie, Inż. Jaroslav Matuška, inż. Ladislav Kovář z Czech – “Systemy informacyji podróżnych z ograniczonymi mozliwosciami percepcji wzrokowej stosowane w na kolejach czeskich” , Pierre-Marie Thaens z Francji – “Kolejowe konstrucje i budowle ziemne” oraz Jan Uldal Niemann z Danii – “System Informacji pasażerów na kolejach duńskich”.
W piątek po południu nastapiło oficjalne uroczyste zamknięcie 60-tego Międzynarodowego Kolejowego . Przewodniczący LKK Lokalnego Komitetu Kongresowego Wiesław Libner podsumował prace na organizacja kongresu i podziękował współorganizatorom kongresu tj zarządowi IFEF, stowarzyszeniom “Kolejarz” i E-senco” oraz wszystkim członkom LKK i innym osobom ,które pomogły w organizacji kongresu. Prezydent IFEF Romano Bolognesi ocenił program i prace nad organizacja kongresu, pochwalił organizatorów tej udanej imprezy. Olbrzymia flaga kongresowa IFEF została oficjalnie przekazano włochom, którzy za rok w maju organizuja kongres IFEF w Triescie. Wieczorem w klubie OAZA odbył się jeszcze wieczór pożegnalny . Oprócz wspólnych spiewów odbyła się także prezentacja działającej przy DKK klubie Jujitsu.
W dniach 24.-28 maja 2008 r. grupa 30 osób wzięła udział wycieczce pokongresowej do Torunia, Malborka, Gdańska, Olsztyna i Białegostoku
opracował na podstawie relacji uczestników kongresu : Wiesław Libner
_________________
Wiesław
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kolejarz.org Strona Główna Imprezy kulturalne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


phpBB © 2003 phpBB Group
Designed by majky3